● Valberg fireproof file cabinets provide the highest level of protection from fire and theft
● Fire resistance – 1 hour LFS 60P according to EN 15659 (ECB.S) & 2 hours (factory tested)
● Drawer capacity – 40 kg
● Anti-tilt device
● Drawers suitable for A4 and Fullscape files
● Electrostatic powder coating is applied to all sides, including bottom. The finish is scratch resistant, providing a lifetime quality appearance
● Rubber coated plastic (soft touch)
● All filing cabinets are specified with a central high security key or digital lock, additional drawers can be specified with key, digital locks
● High security key lock, made in Germany
● Individual drawer locking latch allows the user to leave one or more drawers unlocked with the push lock in the locked position
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Valberg |
| Type | Filing Cabinet |
| Model | FC 3K-KK |
| Weight | 161 kg |
| External Dimensions | H x W x D (mm) :1163 x 545 x 653mm |
| Internal Dimensions | H x W x D (mm) :250 x 390 x 500mm |
| Central Lock System | Key Lock |
| Drawer Capacity (Kg) | 40 kg |
| Number of Drawers | 3 Drawers |
| Product Quantity | 1 |
* Note: Please expect a call from our customer service team to reconfirm the delivery location as shipping and handling fee may apply for heavy items.

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.